quickpay hojmark

Energi Solution

SeierFitness inverted

Nyhedsbrev Marts

  • Kort beretning fra bestyrelsen
  • Hjælp i udvalg
  • Sæsonopstart
  • Løb i den kommende sæson
  • Brug af klubtøj
  • Hjælp til Marselisborg maraton / DM i maraton 2016
  • Forårsfest

Kortberetning fra bestyrelsen

Budgettet for 2016 er blevet godkendt af bestyrelsen. Hvilket betyder at de enkle udvalg nu har kendskab til det økonomiske råderum, som de er blevet bevilliget i 2016. 
Der har fra mange udvalg været efterspurgt væsentlige stigninger i forhold til 2015. Bestyrelsen har imødekommet budgetterne så vidt det var muligt, da udvalgene er kommet med mange spændende og gode initiativer for 2016.

Evalueringen af klubtræningen er blevet bearbejdet af bestyrelsen. Det er en tydelig tendens, at klubtræningen får en positiv tilbagemelding fra alle hold. Til spørgsmålet ”Hvor tilfreds er du med klubtræningen?” svarede 75 % at de var meget tilfreds eller tilfreds. Vi, i bestyrelsen, er glade for at få bekræftet det indtryk, vi havde omkring at der overordnet var stor tilfredshed med klubtræningen.  De træningsansvarlige på de enkle hold, har fået udleveret materialet, så træningen kan udvikles og forbedres for den kommende sæson.

Hjælp i udvalg

Vi er desværre lidt tyndt besat i enkelte udvalg. Vi vil derfor høre om nogle kunne være interesseret i, at hjælpe klubben med følgende opgaver så vi forsat kan holde det høje niveau hele vejen rundt.

Motionsudvalg. Vi mangler en der vil stå som kontaktperson for nye medlemmer og sørge for, at de bliver henvist til de rigtige hold uanset om det måtte være licens, sport, kvinder, vægttabsholdet, motion eller børn og ungdom. Yderligere skal du stå som kontakt mellem eks. DGI og foreningen så vi tilsikrer at vores medlemmer har mulighed for at komme på trænerkurser. Der er naturligvis kontaktpersoner for de enkelte hold at støtte sig til (se nedenfor). Er det noget for dig, er du velkommen til at kontakte bestyrelsen.

Trænere/turguides: I forbindelse med træningsevalueringen, har en række af jer tilkendegivet at I kunne være interesseret i at køre som træner/turguide i klubben men, at I føler jer usikre på opgaven. Opgaven består i (afhængigt af hold), at sørge for at alle kommer sporet rundt og får en god oplevelse. Vi tilbyder at klæde dig på med tekniktræning mv. så vi kan tilsikre en varieret træning til vores medlemmer. Hvis du er interesseret, kan du kontakte kontaktpersonerne for de forskellige hold som du finder navnene på nedenfor.

Kommunikation. Er du interesseret i at hjælpe med at få de gode budskaber ud gennem eksempelvis at hjælpe med at få skrevet de gode historier på vores Facebook og vores hjemmeside, er du velkommen til at kontakte bestyrelsen.

Skulle du være interesseret i at hjælpe med andre typer af opgaver, er du altid velkommen til at kontakte de udvalgsansvarlige eller bestyrelsen – vi skal nok finde plads til dig J

Sæson opstart

Der vil tirsdag den 29.03.2016 være opstart på følgende hold (holdbeskrivelser):

Sted: klubhuset. Observatoriestien 1A, Aarhus C 8000.

  • Motion 1. Kontakt Carl Bohn. Mail:
  • Motion 2. Kontakt Kim Jensen. Mail
  • Sport, er allerede i gang og kører selvfølgelig også.  Kontakt: Asger Givskov mail:

Der vil onsdag den 30.03.2016 være opstart på børn og ungeholdet.

Startsted: P-pladsen ved Granskoven

Træningstid: 17.30 til ca. 19.30

Kontakt:  Søren Christensen mail:

Kort beretning fra vægttabsholdet

Vægttabsholdet startede 18 ryttere og er i skrivende stund 20.

De første 14 personer har tabt 100 kg på 3 måneder. Den 1. april starter en ny omgang, der køre i 3 måneder og målet er igen 100 kg (det er realistisk). Feedbacken fra deltagerne på holdet er helt i top, og det er et hold som har bragt sundhed og sammenhold ind i klubben på en ny og spændende måde.  Holdet har netop fået tildelt budget til at købe en vægt, så deres udvikling kan følges.

Lyder det som et hold for dig eller ønsker du at hører mere om holdet? Så kontakt Christian Dybdal Madsen, mail: .

                                

Løb i den kommende sæson

Gennem hele sidste sæson fyldte AarhusMTB godt på startlisterne. Det håber vi fortsætter i 2016. 

Det er vigtigt at huske at mtb løb ikke kun er for dem, som brænder for at komme først eller dem som træner mange timer hver uge. ALLE kan deltage i de fleste mtb løb. Det vigtigste er den gode oplevelse, og at det er sjovt.

Vores klubtrøje blev vist flot frem til mange motionsløb såvel som licensløb i 2015. Det var fedt at se de mange AarhusMTB trøjer til 12timer i Virklund, Webike Cup, Kvindecuppen, DCU og UCI løb, for blot at nævne nogle af løbene.

Sidste sæson have vi en stor licensgruppe, som kørte flotte resultater hjem og fik vist klubtrøjen frem i alle kroge af landet. Vores klub kom på landkortet i licensregi med et velorganiseret DM i XCO.

Alle med mod på flere udfordringer opfordres til at tegne licens. Klubben har mange medlemmer med stor erfaring, som kan vejlede dig.

Husk at tilmelde jer til forårets og sommerens løb.

Webike cup: http://www.webike.dk/webikecup

MTB Kvindecuppen: http://www.kvindecuppen.dk/

12timer I Virklund: http://www.12timer.dk/

Liscensløb: http://mtbliga.dk/races/

Generelt kan mange løb findes på http://mtbkalender.dk/ og http://www.sportstiming.dk/events.aspx.

Alle medlemmer i AarhusMTB ønskes god vind til de mange løb, som den kommende sæson byder på.

Brug af klubtøj

Det opfordres til at man i alle licens- samt motionsløb stiller op under AarhusMTB og iført vores klubtøj. Ligeledes henstilles der til at man anvender klubtøjet i forbindelse med træning.

Hvorfor så det?

For at skabe udviklingsmuligheder og gode rammer i AarhusMTB er vi afhængige af, at vores sponsorer finder os attraktive. Vi, som klub, skal derfor gøre os synlige og derved eksponere vores sponsorer.

Der er ingen negative bagtanker bag dette, blot et ønske fra bestyrelsen om, at vi i fællesskab kan gøre AarhusMTB attraktiv for sponsorer. Uden dem som støtter os, ville vi have meget begrænsede muligheder.

Hjælp til Marselisborg maraton og DM i XCM 2016.

Igen i år afholder vi Marselisborg maraton. Et løb som er blevet en fast del af mtb-kalenderen i Danmark og derfor et løb, der er høje forventninger til.

I år er Marselisborg maraton også DM i XCM, derfor kommer der endnu flere ryttere til start i år. Det kræver derfor mange frivillige, at afvikle sådan et løb.

Vi afholder desuden også en afdeling af MTB Kvindecuppen d. 29. juni samt finalen af WeBike cup d. 21. september, hvor vi også har behov for jeres hjælp. Dette er mindre arrangementer der kun varer nogle timer, hvor man nemt kan have familien med.

Derfor opfordres alle medlemmer til at melde sig som frivillig. Det kan ske til Michael Nicolaisen på mail .

Forårsfest

Lørdag den 30.april skal I sætte kryds i kalender. Her har festudvalget arrangeret årets første fest J

Kom og få en hyggelig og festlig aften sammen med alle dine skønne klubkammerater lørdag den 30. april. Vi mødes på cykelbanen kl. 18 og bliver ved så længe vi orker. Det koster 50 kr. at deltage samt et lille bidrag til en fælles buffet (koordineres senere), vi sørger for at købe kød. Medbring desuden selv drikkevarer.

Vi håber, at I vil støtte op om arrangementet og være med til skabe endnu en god fest.

Tilmelding forgår via shoppen https://flexbillet.dk/aarhus-mtb/event/32814577991882298c42c0ad3ad5592e53b5d9bdd82397ec/details/

I ønskes alle en god påske.

De bedste hilser fra bestyrelsen.

Login

Træningstidspunkter

Tirsdage kl. 18:00    Motion, Sport, Kvinder, Trail
Onsdage kl. 17:30   Børn og Unge
Torsdage kl. 18:00   Motion, Sport
Søndage kl. 10:00   Motion, Sport

Træningen starter fra Observatoriestien 1 A

 

Instagram

Gå til toppen