quickpay hojmark

Energi Solution

SeierFitness inverted

Det er jo ikke altid, man lige får oplysninger om, hvad der sker i klubben. Når man arbejder med en ting, tænker man ikke altid på, at andre måske ikke ved noget om det.

I løbsudvalget gælder det lige nu først og fremmest Marselisborg MTB Maraton den 29. maj, der bliver DM i år. Vi har fordelt opgaverne - ikke mindst de to tunge, hvor det gælder stævnepladsen og ruten. Søren Christensen er tovholder på stævnepladsen og opgaven ligger således i erfarne hænder, idet Søren jo også stod for det sidste år. Ruteansvarlig er også en genganger - Thomas Holdorf, der også har prøvet det før.
Både Thomas og Søren arbejder stort set efter samme koncept som sidste år. Ruten er jo ved at være en klassiker, så det er finjusteringer, det drejer sig om. Men det er et stort arbejde at koordinerer opsætning og nedtagning, og der skal være styr på alle tilladelser osv. Stævnepladsen kommer også til at ligne sig selv, selvom vi har en særlig udfordring i starterne, da det er DM, og vi kan forvente flere licensryttere.

Maja styrer forplejning i bred forstand, dvs. både til rytterene når de kommer i mål, og forplejning til hjælpere, hjemmeværn, publikum og depoter.

Så logisk nok skal specielt de 3 have assistance fra klubbens medlemmer. Og det kunne jo være fint, hvis I finder en opgave, I har lyst til sammen med en af tovholderne. Det er jo faktisk stort, at være med til at lave sådan et løb, og i år skal vi ikke lave så mange løb, så der bliver mere ro på. Også nye klubkammerater skal melde ind, det er en rigtig god måde at lærer klubben på. Så henvend jer til en af tovholderene eller til undertegnede.

Derudover skal løbsudvalget lave er afdeling af WeBike Cuppen. Det bliver igen i 2016 finale afdelingen den 21. september. Rigtig mange af klubbens medlemmer kender jo WeBike Cupen og ved også, hvad de skal til. Vi skal have en lille rute på ca. 5 km mærket op med pile og lidt minestrimmel. Det må være op til dem, der vil lave arbejdet, hvor ruten skal ligge, men et godt bud er samme rute som sidste år, eller måske den rute i Hasle Bakker 1900 MTB havde succes med tidligere. Ruten skal kunne godkendes af WeBike cuppen.

Sidste løb i 2016 bliver et Crossløb formodentligt i november. Vi har søgt et UCI løb i samarbejde med Crossudvalget, men intet er fastlagt endnu.

Jeg tror vi får et flot løbsår i 2016, der samtidigt bliver til at overkomme. Jeg håber alle vil være med.

Jeg vil gerne fortælle, at Søren Christensen og jeg står for den samlede WebikeCup med at arrangerer og med tidstagning. Det gør vi sammen med Per Nygård Lauritzen fra Sorring og Henrik Kirk. Men det kører på skinner, og kræver ikke særlig hjælp. Men det er altså også Aarhus MTB, der er primus motor her. Ligesom vi har en aktie i Kvindecuppen. Det er skam en aktiv klub på løbssiden :)

Venlig hilsen

 

Michael Nicolaisen

 

Login

Træningstidspunkter

Tirsdage kl. 18:00    Motion, Sport, Kvinder
Onsdage kl. 17:30   Børn og Unge
Torsdage kl. 18:00   Motion, Sport
Søndage kl. 10:00   Motion, Sport

Træningen starter fra Observatoriestien 1 A

 

Instagram

Gå til toppen